Mar 23-Dec 31 · Resumes Sunday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cade Conover
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
O. Northwest
OL Northwest
Olathe Northwest
Olathe Northwest High School
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
F 5-2 4:46
M. Perez
---
KSHSAA 6A/5A Championships
2nd WB
6A - 220
02/28
W
F 0-2 4:01
B. Wood
---
KSHSAA 6A/5A Championships
1st WB
6A - 220
02/28
L
F 4-1 2:46
J. Arenivas
Liberal
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 220
02/22
W
F 2-2 5:21
M. Cook
Shawnee Mission Northwest
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
5th Place Matches (16 man)
220
02/22
L
F 5-2 4:55
L. Zegunis
Olathe West
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
WB Semis (16 Man)
220
02/22
L
F 2-0 0:49
T. Lister
Blue Valley
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
Ch Semis(16 Man)
220
02/22
W
F 1-5 4:33
S. Wright
Shawnee Mission South
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
Ch Quarters (16 Man)
220
02/21
W
F 4-7 4:27
L. Zegunis
Olathe West
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
Round 1 (16 Man)
220
02/15
L
DEC 5-1
T. Lennard
Olathe East
2020 Sunflower League
Fifth Place
220
02/15
L
F 6-3 2:37
L. Zegunis
Olathe West
2020 Sunflower League
ConsSemis_8-16man
220
02/15
W
F 2-0 2:50
W. Steinbock
SM East
2020 Sunflower League
Consol 3rd Rd_16man
220
02/15
W
F 2-2 0:15
R. McKinney
Lawrence
2020 Sunflower League
Consol 2nd Rd_8-16man
220
02/15
L
F 2-0 1:54
A. Younggren
---
2020 Sunflower League
Champ Qtrs_8-16man
220
02/15
W
F 2-0 0:30
L. Hill
SM West
2020 Sunflower League
Round 1
220
02/01
W
F 5-2 2:04
M. Melcher
Pratt High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Placement Matches
220
02/01
L
F 2-0 1:38
M. Ross
---
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 4
220
02/01
W
F 2-0 0:46
M. Melcher
Pratt High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 3
220
02/01
L
F 9-10 5:31
S. Giersch
Concordia High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 2
220
01/23
L
F 0-0
N. SHORT
---
Gardner-Edgerton @ Olathe Northwest
Round 1
220
01/18
L
F 3-2 3:00
E. Shove
Topeka Seaman
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 2 (10 Team)
220
01/18
L
F 2-0 0:18
J. Arenivas
Liberal
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 5 (10 Team)
220
01/18
W
F 7-4 3:09
D. Hollyfield
Wichita Southeast
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 4 (10 Team)
220
01/18
L
F 2-0 0:19
J. STROUD
Wichita North
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Placement
220
01/18
L
DEC 8-4
C. McAuliffe
Kapaun Mt. Carmel
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 3 (10 Team)
220
12/21
L
F 2-0 1:39
N. SHORT
---
Johnson County Classic 2019
8man5th
220
12/21
L
F 7-0 4:12
A. Younggren
---
Johnson County Classic 2019
8manBracketWBsemis
220
12/21
W
DEC 3-2
B. Beckmon
BV North
Johnson County Classic 2019
8manBracketWB1
220
12/21
L
F 2-0 1:05
T. Lister
Blue Valley
Johnson County Classic 2019
8manBracketRd1
220
12/21
L
F 8-3 3:13
M. Hubbel
BV Southwest
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 3 - 16man
220
12/20
W
F 2-0 0:57
P. Lengel
BV West
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 2 - 16 man
220
12/20
W
F 2-0 0:48
M. Cook
SM Northwest
Johnson County Classic 2019
PoolRd1 - 16 man
220
12/14
L
DEC 10-5
L. Hill
SM West
Cougar Invitational 17th Annual
Round 5
220
12/14
L
DEC 9-3
B. Wood
---
Cougar Invitational 17th Annual
Round 4
220
12/14
W
F 2-0 1:30
M. Franklin
SM East
Cougar Invitational 17th Annual
Round 3
220
12/14
L
F 6-1 3:11
A. Stephenson
Liberty North
Cougar Invitational 17th Annual
Round 2
220
12/14
W
DEC 5-4
G. Peterson
BV Northwest
Cougar Invitational 17th Annual
Round 1
220
12/12
L
DEC 8-2
B. Beckmon
Overland Park-Blue Valley North
Olathe Northwest @ Overland Park-Blue Valley North
Round 1
220
12/06
W
F 5-2 1:45
R. Ard
Santa Fe Trail
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
12/06
L
F 3-2 3:11
C. Dunmeyer
---
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
12/06
W
DEC 4-3
L. Greenhalgh
Spring Hill
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
12/06
L
F 7-5 4:28
E. Keever
---
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
12/06
W
F 2-0 0:33
J. Huntington
Holton
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 8-2
S. Gomez
Olathe East
KSHSAA 6A Regional @ OP-BV
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/15
L
F 3-2 3:40
B. Beckmon
Blue Valley North
KSHSAA 6A Regional @ OP-BV
Round 1 (16 Man)
220
02/09
L
F 2-5 1:26
J. Schmidtberger
Lawrence Free State
2019 Sunflower League
Third Place
220
02/09
W
F 2-0 0:56
W. Heitman
SM Northwest
2019 Sunflower League
Consol 3rd Rd_16man
220
02/09
W
F 4-3 4:37
S. Gomez
Olathe East
2019 Sunflower League
ConsSemis_8-16man
220
02/09
W
F 5-0 1:52
E. Rorabaugh
Lawrence
2019 Sunflower League
Consol 2nd Rd_8-16man
220
02/09
L
F 7-2 1:35
J. Schmidtberger
Lawrence Free State
2019 Sunflower League
Champ Qtrs_8-16man
220
01/26
L
MD 11-1
H. Huber
Pratt High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Placement Matches
220
01/26
W
MD 12-0
D. Owen
Concordia High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 5
220
01/26
L
F 2-0 0:52
K. Fehrman
---
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 2
220
01/26
L
F 7-1 3:02
J. Salmon
Maize South High School
Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 1 (12 and 10 Man)
220
01/12
W
DEC 8-3
E. Shove
---
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 4 (10 Team)
220
01/12
L
F 2-0 0:50
G. Williams
---
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Placement
220
01/12
W
DEC 7-5
E. Chavez
Great Bend
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 2 (10 Team)
220
01/12
L
F 2-1 1:37
J. Stroud
Wichita North
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 5 (10 Team)
220
01/12
L
F 2-0 1:59
M. Perez
---
Duwane Miller KMC Duals Inv.
Round 1 (10 Team)
220
01/05
L
F 7-2 1:39
J. Pacheco
Harmon
Burns Mat Classic
Semis & 2nd WB (16 Man)
220
01/05
L
F 2-0 1:09
A. Espinosa
Ottawa
Burns Mat Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/15
W
F 1-2 1:54
D. Ridley
BV Northwest
Johnson County Classic 2018
4manBracketPlaceMatches
220
12/15
W
F 2-0 0:58
L. Greenhaghl
Spring Hill
Johnson County Classic 2018
4manBracketRd1
220
12/15
L
MD 11-2
B. Beckmon
BV North
Johnson County Classic 2018
Pool Rd 3 - 16man
220
12/14
W
F 2-0 0:31
J. Dalley
SM East
Johnson County Classic 2018
Pool Rd 2 - 16 man
220
12/14
L
F 2-0 0:30
T. Lister
Blue Valley
Johnson County Classic 2018
PoolRd1 - 16 man
220
11/30
L
F 4-2 2:24
T. Davis
---
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
11/30
L
F 3-2 1:00
J. Schartz
Paola
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
11/30
W
F 2-0 0:53
D. Morris
Holton
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
11/30
L
F 6-0 2:49
C. Harmes
Santa Fe Trail
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
11/30
W
F 7-0 1:37
L. Greenhaghl
Spring Hill
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
220
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
DEC 5-1
D. Shell
Gardner Edgerton
2018 Sunflower JV League
Round 5
195A
02/03
W
DEF 0-0
A. Veiga
Shawnee Mission West
2018 Sunflower JV League
Round 4
195A
02/03
W
F 0-0
T. Birdashaw
Lawrence Free State
2018 Sunflower JV League
Round 3
195A
02/03
L
F 5-2 1:13
A. Nammychai
Lawrence
2018 Sunflower JV League
Round 1
195A
02/01
W
DEC 2-0
W. Evans
Olathe East
Olathe East @ Olathe Northwest
Round 1
195
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
FOR 0-0
A. Sanders
Olathe North
2017 Sunflower JV League
Round 4
182B
02/04
L
F 2-0 1:00
D. Hunsaker
Olathe South
2017 Sunflower JV League
Round 3
182B
02/04
W
F 2-0 0:58
S. Saraian
Olathe East
2017 Sunflower JV League
Round 2
182B
02/04
L
F 4-3 2:08
O. Lopez
Shawnee Mission West
2017 Sunflower JV League
Round 1
182B
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021