Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Abram Wiebe
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
Team Name
Scott City
Scott City High School
Scott Community
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 6-2
E. Overton
---
KSHSAA 3-2-1A - Cimarron - Regional
Consolation Semifinals (All Brackets)
160
02/20
W
DEC 9-8
H. Folsom
WaKeeney-Trego Community
KSHSAA 3-2-1A - Cimarron - Regional
Consolation Quarterfinals (All Brackets)
160
02/20
W
F 0-0 0:44
K. Moeder
Ellis
KSHSAA 3-2-1A - Cimarron - Regional
Consolation Crossbracketing (16M & 32M)
160
02/19
L
F 0-0 5:43
A. Holzmeister
---
KSHSAA 3-2-1A - Cimarron - Regional
Championship Quarterfinals (All Brackets)
160
01/29
L
F 3-0 2:50
R. Cherico
Garden City - Brown
58th Rocky Welton Invitational
Round 4 - Cons 2nd Rd - Day 1
160
01/29
L
F 7-0 3:11
J. Wininger
Fountain-Ft. Carson
58th Rocky Welton Invitational
Round 1 Champ - Day 1
160
01/24
L
DEC 5-1
D. Fassler
---
John Higgins
Round 6
160
01/23
L
DEC 1-0
J. Duncan
---
John Higgins
Round 5
160
01/23
W
MD 9-0
A. Shumaker
Beatrice
John Higgins
Round 4
160
01/23
L
DEC 8-5
M. Sorich
---
John Higgins
Round 2
160
01/20
W
F 4-1 1:49
R. Sater
Holcomb High School
Scott City @ Holcomb High School
Round 1
160
01/19
W
F 2-0 1:02
P. Nollette
Oakley
Oakley @ Scott City
Round 1
160
01/17
W
DEC 5-2
L. Tankersley
Wichita Co-Leoti
33rd Annual Scott City Wrestling Classic
FINALS
160
01/16
W
DEC 4-2 SV
K. Gilbert
---
33rd Annual Scott City Wrestling Classic
Round 4
160
01/16
W
F 0-0 0:27
K. Moeder
Ellis
33rd Annual Scott City Wrestling Classic
Round 2
160
01/13
W
F 2-0 0:35
C. Mora
Liberal
Ulysses Invitational
Quarterfinals
170
01/12
L
F 2-0 1:57
Z. Diaz
Boys Ranch Hs
Ulysses Invitational
1st Place Match
170
01/12
W
F 11-0 4:20
J. Partin
Garden City
Ulysses Invitational
Semifinals
170
01/09
L
F 0-0 2:02
R. Cherico
Garden City
J. R. Durham Invitational
Round 4
160
01/09
W
F 0-0 2:00
R. Sater
Holcomb High School
J. R. Durham Invitational
Round 3
160
01/09
L
MD 18-4
C. Ryan
---
J. R. Durham Invitational
Round 2
160
01/09
W
F 0-0 0:40
P. Nollette
Oakley
J. R. Durham Invitational
Round 1
160
12/19
W
F 0-0 1:18
s. peterson
---
Abilene High School Varsity Invitational
Placement Matches (8 Man)
160
12/19
W
F 0-0 0:38
L. Watkins
---
Abilene High School Varsity Invitational
Cross Bracket (8 Man)
160
12/19
W
DEC 7-3
s. peterson
---
Abilene High School Varsity Invitational
Round 3 (8 Man)
160
12/19
L
F 0-0 3:55
T. Peters
Salina High School Central
Abilene High School Varsity Invitational
Round 2 (8 Man)
160
12/19
L
F 0-0 4:31
K. Wilson
Abilene
Abilene High School Varsity Invitational
Round 1 (8 Man)
160
12/05
W
F 0-0 1:10
J. Roberson
Sublette
Hoxie Invitational
Finals
170
12/05
L
F 0-0 3:14
B. Wesley
Oberlin
Hoxie Invitational
Round 4 (5 Man)
170
12/05
W
F 0-0 0:56
K. Hernandez
Lakin
Hoxie Invitational
round 3
170
12/05
L
DEC 6-3
G. Wilkens
Plainville
Hoxie Invitational
round 1
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/05
L
F 12-0 3:37
D. Servis
Dodge City
Scott City @ Dodge City
Round 1
170
02/21
L
F 0-0 4:20
K. Meitler
Smith Center
KSHSAA 3-2-1A - Norton Comm. - Regional
Consolation Semifinals (All Brackets)
170
02/21
W
F 0-0 2:50
D. Chapman
---
KSHSAA 3-2-1A - Norton Comm. - Regional
Consolation Quarterfinals (All Brackets)
170
02/21
W
F 0-0 1:28
A. Goff
---
KSHSAA 3-2-1A - Norton Comm. - Regional
Consolation Crossbracketing (16M & 32M)
170
02/20
L
F 0-0 1:40
K. Miller
---
KSHSAA 3-2-1A - Norton Comm. - Regional
Championship Quarterfinals (All Brackets)
170
02/20
W
F 0-0 4:43
J. Dirks
Oakley
KSHSAA 3-2-1A - Norton Comm. - Regional
Championship 1st Round (16M & 32M)
170
02/11
L
MD 10-2
J. Seabolt
---
Scott City @ Cimarron
Round 1
170
02/07
W
DEC 7-0
G. Miller
Goodland High School
GWAC League Tournament
Round 1 (6 Team)
170
02/07
W
DEC 3-2
A. Voss
Colby High School
GWAC League Tournament
Round 4 (6 Team)
170
02/07
W
DEC 7-3
A. Moncayo
Ulysses High School
GWAC League Tournament
Round 2 (6 Team)
170
02/07
L
DEC 5-4
G. Martinez
Hugoton High School
GWAC League Tournament
Round 5 (6 Team)
170
01/31
L
DEC 5-3
A. Reyes
---
57th Rocky Welton Invitational
Placing 7th - 16th
170
01/31
L
DEC 7-3
G. Martinez
Hugoton
57th Rocky Welton Invitational
Round 7 - Cons 5th Rd & Silver Rd 1 - Day 2
170
01/31
L
F 4-4 2:04
D. Carstens
---
57th Rocky Welton Invitational
Round 5 - Cons 3rd Rd - Day 2
170
01/31
W
F 2-0 1:57
A. Moncayo
Ulysses
57th Rocky Welton Invitational
Round 4 - Cons 2nd Rd - Day 1
170
01/30
L
F 2-0 0:43
M. Pratt
St. James
57th Rocky Welton Invitational
Round 2 Front & Back Rd 1- Day 1
170
01/30
W
F 2-0 0:56
M. Lucero
Pueblo East
57th Rocky Welton Invitational
Round 1 Champ - Day 1
170
01/24
L
DEC 7-4
E. Langan
McCook
John Higgins Invite
Round 4
170
01/24
W
F 7-0 1:18
E. Woehrle
Lexington
John Higgins Invite
Round 3
170
01/24
L
DEC 4-2
D. Vawter
Millard West
John Higgins Invite
Round 2
170
01/24
W
F 4-0 1:15
C. Posekany
Bennington
John Higgins Invite
Round 1 (16 Man)
170
01/21
W
DEC 6-3
E. Eisenbise
Holcomb High School
Holcomb High School @ Scott City
Round 1
170
01/18
L
DEC 3-1
J. Seabolt
---
32nd Annual Scott City Wrestling Classic
Round 6
170
01/18
W
F 0-0 0:55
J. Clark
---
32nd Annual Scott City Wrestling Classic
Round 5
170
01/17
L
F 0-0 3:41
J. Seabolt
---
32nd Annual Scott City Wrestling Classic
Round 1
170
12/20
W
DEC 5-4
A. Wampler
---
Abilene High School Varsity Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
12/20
L
F 0-0 1:45
J. Woofter
---
Abilene High School Varsity Invitational
Cross Bracket (8 Man)
170
12/20
L
F 0-0 1:31
D. Peters
Salina High School Central
Abilene High School Varsity Invitational
Round 3 (8 Man)
170
12/20
W
F 0-0 2:52
P. Kuhn
Nickerson High School
Abilene High School Varsity Invitational
Round 1 (8 Man)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024