Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
ian gioacchini
Results
College Results
College
College
High School
International
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Lakeland
Lakeland College
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
DEC 5-4 TB1
M. Betancourt
---
NCAA DIII Regional - West
Semis and WB 5
149
02/25
L
DEC 6-3
C. Focht
---
NCAA DIII Regional - West
Quarters and WB 3
149
01/21
W
MD 16-4
J. Rathburn
Milwaukee School of Engineering
Milwaukee School of Engineering @ Lakeland
Round 1
149
01/14
L
TF 17-2 7:00
A. Sweeney
---
Matman Invitational
Round 4
149
01/14
L
F 9-0 3:59
A. Wilson
---
Matman Invitational
Round 2
149
01/14
W
MD 14-6
B. Thomas
---
Matman Invitational
Round 1
149
12/10
W
FOR 0-0
B.
Augustana (IL)
North Central Invite
Champ. Round 1
149
12/10
W
F 0-0 4:14
N. Martin
Wheaton (IL)
North Central Invite
Champ. Round 1
149
12/10
L
DEC 3-2
Z. Harrell
Wheaton (IL)
North Central Invite
Champ. Round 1
149
12/10
L
DEC 7-2
G. Schermer
Wabash
North Central Invite
Champ. Round 1
149
12/03
L
DEC 7-4
J. Pelkey
Wisconsin-Oshkosh
MSOE Invitational
Round 4
149
12/03
L
F 5-2 5:47
K. Lee-Lermer
Chicago
MSOE Invitational
Round 2
149
11/12
L
DEC 3-1
R. Rojas
Calumet
Dan Gable Open
Semi & 5th WB (32 Man)
149
11/12
W
DEC 12-5
T. Wright
Unattached (no team)
Dan Gable Open
Quarters & 4th Wrestleback (32 Man)
149
11/12
W
DEC 13-7
J. Peterson
UW Platteville
Dan Gable Open
3rd WB (32 Man)
149
11/12
L
DEC 12-6
B. Ehman
University of the Cumberlands
Dan Gable Open
Round 2 Champ & WB (32 Man)
149
11/11
L
DEC 4-2
M. Betancourt
Concordia (WI)
Lakeland @ Concordia (WI)
Round 1
149
11/05
L
DEC 6-5
N. Arquinego
UW-Oshkosh
Pointer Open
Semis and WB 5
149
11/05
W
DEC 6-3
M. Betancourt
Concordia (WI)
Pointer Open
WB4
149
11/05
W
DEC 5-2
A. McIntosh
UW Wrestling Club
Pointer Open
Quarters and WB3
149
11/05
L
DEC 4-2
B. Tschida
Concordia-Moorehead
Pointer Open
Round 2
149
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
MD 8-0
B. Reagan
---
NCAA DIII Regional - West
WB 2
149
02/27
L
F 7-1 3:32
B. Baumgartner
---
NCAA DIII Regional - West
Championship Round 1
149
01/23
L
DEC 8-3
E. Wales
Wheaton (IL)
Lakeland @ Wheaton (IL)
Round 1
141
12/17
W
DEC 9-6
J. Curcio
---
Concordia (WI) @ Lakeland
Round 1
141
12/13
L
TF 17-0 5:32
J. Kust
---
Lakeland @ Wisconsin-Stevens Point
Round 1
141
11/14
W
DEC 8-1
J. Bailey
University of the Cumberlands
Dan Gable Open
Placement Matches (8 Man)
141
11/14
L
DEC 7-4
A. Loos
UW Oshkosh
Dan Gable Open
2nd Wrestleback (8 Man)
141
11/14
L
DEC 10-4
C. Nolan
---
Dan Gable Open
Quarterfinals (8 Man)
141
11/07
L
MD 16-5
A. Presler
Concordia-Moorehead
Pointer Open
Quarterfinals and WB 3
141
11/07
L
MD 16-7
P. Shepperd
UW-Parkside
Pointer Open
Round 2
141
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 5-4 1:43
S. Speer
Pacific University (Oregon)
NCAA DIII Regional - West
2nd Wrestleback (16 Man)
141
02/28
L
F 14-2 6:26
J. Bergeron
---
NCAA DIII Regional - West
Quarters & 1st WB (16 Man)
141
12/06
L
DEC 8-6 SV
Z. Stenger
---
MSOE Invitational
Round 6
133
12/06
W
MD 18-5
M. Schwahn
---
MSOE Invitational
Round 5
133
12/06
L
F 7-3 4:38
A. Anderson
Central
MSOE Invitational
Round 4
133
11/22
L
TF 19-4 6:33
B. Chiccelly
Wartburg
CUW OPEN
Round 5
133
11/22
W
TF 17-1 5:47
J. Shepard
North Central
CUW OPEN
Round 4
133
11/22
L
DEC 7-0
C. Beebe
Elmhurst
CUW OPEN
Round 2
133
11/15
L
DEC 4-2
J. O`brien
---
Dan Gable Endowment Open
Placement Matches (8 Man)
133
11/15
W
DEC 11-9
D. Bogicovic
Harper College
Dan Gable Endowment Open
Semis & 1st WB (8 Man)
133
11/08
L
MD 12-3
A. Heiden
UW-Stevens Point
Pointer Open
WB 5
133
11/08
W
DEC 5-2
M. Hollnagel
---
Pointer Open
WB 4
133
11/08
W
DEC 5-2
J. Flores
UW-Oshkosh
Pointer Open
Quarterfinals and WB 3
133
11/08
L
DEC 9-3
C. Ortman
St. John`s
Pointer Open
Round 2
133
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024