May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
Today · 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jason Bronstrup
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
Brecksville-Broadview Heights, OH
#1 Ohio Brecksville
#11 Brecksville Ohio
Brecksville
Brecksville, OH
Brecksville-Broadview Heights
Brecksville-Broadview Hts.
Brecksville-Broadview OH
Ohio
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 5-2
A. Murphy
Dover
North Canton D 1 Districts 2017
1st Place
145
03/04
W
DEC 5-2
M. Strickland
Perry (Massillon)
North Canton D 1 Districts 2017
Semis
145
03/04
W
DEC 10-8 SV
A. Pugh
Copley
North Canton D 1 Districts 2017
Quarters
145
03/04
W
MD 10-2
D. Stuber
---
North Canton D 1 Districts 2017
Round 1 (16 Man)
145
02/04
L
MD 8-0
A. Pugh
Copley
Suburban League 2017
1st Place
145
02/04
W
TF 21-6 5:14
C. Clark
---
Suburban League 2017
Semis
145
02/04
W
F 7-0 1:09
J. Sweet
---
Suburban League 2017
Quarters
145
01/15
W
DEC 6-3
J. Jaeckin
Olmsted Falls
2017 Bill Dies Memorial
Third Place Matches
145
01/14
W
TF 18-3 3:57
D. Newton
Perrysburg
2017 Bill Dies Memorial
Sat Rd4 -- Consi Semi
145
01/14
L
DEC 9-3
C. Kharchilava
Olentangy Liberty
2017 Bill Dies Memorial
Sat Rd 3 -- Semis
145
01/14
W
F 4-0 2:23
L. Householder
Sheridan
2017 Bill Dies Memorial
Sat Rd1--Quarters
145
01/14
W
F 4-4 3:43
J. Jaeckin
Olmsted Falls
2017 Bill Dies Memorial
Round 4
145
01/13
W
F 5-4 0:44
M. Terrell
Buchtel
2017 Bill Dies Memorial
Round 2
145
12/31
L
DEC 11-6
T. Smith
Mechanicsburg
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Placement Matches
145
12/30
W
MD 10-2
T. Orrison
Dundee
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 11-WB Semi
145
12/30
W
F 0-0 0:43
T. Barnes
Delta
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 10-Semi/WB Qtrs
145
12/30
W
MD 16-4
Q. Rasmussen
St. Ignatius
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 9 - WB
145
12/30
L
F 0-0 2:40
C. Kharchialva
Olentangy Liberty
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
145
12/29
W
MD 12-2
A. Neuberger
Edison (Milan)
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 3 - Champ
145
12/29
W
F 0-0 0:51
C. Teodecki
Woodridge
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
145
12/18
L
F 2-0 0:34
N. Santos
St Peter Prepatory
Beast of the East 2016
Consolation Round 5 (5 Mats)
145
12/18
W
DEC 5-3
Z. Feight
Battlefield HS
Beast of the East 2016
Consolation Round 4 (11 Mats)
145
12/18
L
MD 13-5
J. Wyland
Benedictine College Prep
Beast of the East 2016
Championship round 3 (11 Mats)
145
12/17
W
F 7-0 2:48
D. Giglio
Broad Run
Beast of the East 2016
Championship Round 2 (11 Mats)
145
12/17
W
F 2-0 4:15
P. Cody
Bergen Catholic
Beast of the East 2016
Championship Round 1 (11 Mats)
145
12/10
L
DEC 5-2
J. Polka
Marmion Academy, IL
Walsh Ironman 2016
Round 6 (Conso)
145
12/10
W
DEC 4-1
B. Mattioda
Broken Arrow HS, OK
Walsh Ironman 2016
ROUND 5
145
12/09
L
DEC 9-2
J. Brindley
Lake Highland Prep (FL)
Walsh Ironman 2016
ROUND 4
145
12/09
W
DEC 7-5
Z. Hartman
Belle Vernon Area HS, PA
Walsh Ironman 2016
ROUND 2
145
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
08/01
W
TF 10-0 0:38
J. Pender
#2 Vipers Orange Crush
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 1 (8 Team)
145
08/01
W
TF 11-0 0:46
D. Dameg
#13 Team Hawaii
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 3 (8 Team)
145
08/01
W
F 4-0 0:12
G. Lewis
#7 Arlington Storm WC
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 5 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 1:00
A. Gavagin
#11 Potomac Valley Black
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 6 (8 Team)
145
08/01
L
DEC 6-4
R. Palmer
#4 MAWA Blue
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 3 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 0:36
C. Foster
#6 Ohio White
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 3 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 0:47
A. Barnett
#12 Team My HOUSE
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 1 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 0:58
l. Smith
#14 South Dakota Bucks
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 4 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 0:39
S. Durham
#3 3 Styles Wrestling
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 3 (8 Team)
145
08/01
W
DEC 13-6
D. Bunting
#8 Ohio Blue
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 7 (8 Team)
145
08/01
L
TF 12-2 3:43
Q. Devaney
#5 Potomac Valley Red
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 7 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 1:42
D. Mandell
#10 Michigan Red
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 6 (8 Team)
145
08/01
W
TF 10-0 0:13
K. Shank
#15 Ohio Gray
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 6 (8 Team)
145
08/01
L
F 0-4 0:51
B. Fitzgerald
#16 Ohio Scarlet
AAU Junior Olympic Games 2016 - Team
Round 1 (8 Team)
145
06/04
L
TF 11-0 2:47
M. OMalley
New Jersey
2016 UWW Cadet Freestyle Nationals
CO Rd 3.5
69 KG
06/04
W
TF 10-0 0:42
B. Heil
Missouri
2016 UWW Cadet Freestyle Nationals
CO Rd 3
69 KG
06/04
W
TF 21-8 2:43
B. Smith
Ohio
2016 UWW Cadet Freestyle Nationals
CO Rd 2.5
69 KG
06/04
L
F 4-0 0:45
J. Trowbridge
Kansas
2016 UWW Cadet Freestyle Nationals
CH Rd 3
69 KG
12/31
W
DEC 5-2
B. Barnett
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Placement Matches
132
12/30
L
MD 11-2
K. Freeman
Lake Catholic
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 11-WB Semi
132
12/30
W
DEC 5-4
J. Clary
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 10-Semi/WB Qtrs
132
12/30
W
DEC 4-3
N. Miller
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 9 - WB
132
12/30
L
F 0-0 3:00
J. Spiess
Delta
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
132
12/29
W
F 0-0 3:32
T. Mitch
Aurora
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 3 - Champ
132
12/29
W
F 0-0 3:34
I. Hendershot
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
132
12/20
L
DEC 5-1
E. DeLuise
Don Bosco Prep
Beast of The East 2015
Consolation Round 5 (5 Mats)
132
12/20
W
DEC 7-1
J. Cherry
---
Beast of The East 2015
Consolation Round 4 (11 Mats)
132
12/20
W
DEC 5-2
M. Russo
St Peter Prepatory
Beast of The East 2015
Consolation Round 3 (11 Mats)
132
12/19
W
DEC 8-2
J. Ziegler
---
Beast of The East 2015
Consolation Round 2 (11 Mats)
132
12/19
L
DEC 4-0
R. White
St Augustine
Beast of The East 2015
Championship Round 1 (11 Mats)
132
12/11
L
DEC 5-1
D. Johnson
Walsh Jesuit, OH
Walsh Ironman 2015
ROUND 4
132
12/11
L
MD 11-3
C. Shie
Cincinnati LaSalle, OH
Walsh Ironman 2015
ROUND 2
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
08/02
W
TF 10-0 0:53
B. Bastianelli
#13 Michigan Red
AAU Junior Olympic Games 2015
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
08/02
W
F 0-0 0:57
N. Epstein
#2 PV Black
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 2 (8 Team)
132
08/02
W
TF 10-0 0:36
B. Swenson
#1 VA Beach Town Center WC
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 4 (8 Team)
132
08/02
L
F 2-0 0:51
L. Sanders
#12 Minnesota Clash
AAU Junior Olympic Games 2015
Placement Matches (8 Team)
132
08/02
W
TF 10-0 0:37
D. VanVleet
#7 Team Minnesota
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 3 (8 Team)
132
08/02
L
TF 11-0 1:43
S. Hepler
#3 PA Elite
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 7 (8 Team)
132
08/02
L
F 4-0 2:47
C. Minnard
#9 Ohio Blue
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 6 (8 Team)
132
08/02
L
TF 19-8 6:00
Z. Trampe
#16 MAWA Blue
AAU Junior Olympic Games 2015
Quarterfinals (8 Team)
132
08/02
W
TF 10-0 1:40
M. Lemmon
#4 PV Green
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 6 (8 Team)
132
08/02
W
TF 10-0 0:25
T. Blessing
#6 Grindstone WC
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 3 (8 Team)
132
08/02
W
F 2-0 0:59
S. Dudgeon
#8 Ohio White
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 1 (8 Team)
132
08/02
W
TF 12-0 1:19
E. Williams
#5 Michigan White
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 5 (8 Team)
132
08/02
W
TF 10-0 1:15
L. Adkins
#10 WV Black Bears
AAU Junior Olympic Games 2015
Round 4 (8 Team)
132
02/07
W
F 4-0 0:28
J. Spoerl
Avon Lake
Avon Lake @ Brecksville-Broadview Heights
Round 1
120
01/18
W
DEC 6-0
N. Mayer
Elyria
2015 Bill Dies Memorial
Third Place Matches
120
01/17
W
MD 9-0
M. Vilimonovic
Highland
2015 Bill Dies Memorial
Sat Rd4 -- Consi Semi
120
01/17
W
F 3-0 2:15
T. Combs
Cuyahoga Heights
2015 Bill Dies Memorial
Sat Rd3 -- Consi
120
01/17
W
F 2-0 0:43
B. Adamson
Barberton
2015 Bill Dies Memorial
Sat Rd2
120
01/17
W
F 7-0 1:34
B. Cox
Jefferson Area
2015 Bill Dies Memorial
Sat Rd 1--Consi
120
01/17
W
F 16-5 2:36
J. Hathaway
Revere
2015 Bill Dies Memorial
Round 5
120
01/17
L
F 4-1 2:00
T. Combs
Cuyahoga Heights
2015 Bill Dies Memorial
Round 4
120
01/16
W
F 8-1 1:16
M. Sansom
Mogadore
2015 Bill Dies Memorial
Round 2
120
12/31
L
F 0-0 1:47
C. Lathem
Teays Valley
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Placement Matches
120
12/30
L
MD 12-4
D. Perez
Davison
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 11-WB Semi
120
12/30
L
F 0-0 1:24
M. Guillen
Perrysburg
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 10-Semi/WB Qtrs
120
12/30
W
F 0-0 5:41
T. Combs
Cuyahoga Hts.
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
120
12/29
W
DEC 9-7
D. Perez
Davison
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 3 - Champ
120
12/29
W
F 0-0 3:04
C. Hunter
Shadyside
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
120
12/13
L
F 2-1 2:28
C. Mareno
McDonogh School MD
Walsh Ironman 2014
ROUND 5
120
12/12
L
F 4-1 0:27
S. Lee
Franklin Regional PA
Walsh Ironman 2014
ROUND 4
120
12/12
W
F 7-3 2:00
T. Hritsko
Canon-McMillan PA
Walsh Ironman 2014
ROUND 2
120
12/04
L
MD 10-2
T. Warner
Claymont
Brecksville-Broadview Heights @ Claymont
Round 1
120
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/24
L
TF 10-0 0:53
M. Fuenffinger
Minnesota
2014 ASICS FILA Cadet Nationals - FS
FILA Cadet
58 KG
05/24
L
TF 10-0 1:16
L. McFarland
Michigan
2014 ASICS FILA Cadet Nationals - FS
FILA Cadet
58 KG
01/19
W
F 10-0 1:46
J. Nelly
Garfield Heights
Bill Dies Memorial
Third Place Matches
113
01/18
W
F 17-5 3:00
K. West
Canfield
Bill Dies Memorial
Sat Rd4 -- Consi Semi
113
01/18
W
TF 20-5 4:39
H. Blaker
Twinsburg
Bill Dies Memorial
Sat Rd3 -- Consi
113
01/18
W
F 5-5 4:54
N. Kadas
Cuyahoga Heights
Bill Dies Memorial
Sat Rd2
113
01/18
W
F 4-0 2:15
T. Schar
Norwayne
Bill Dies Memorial
Sat Rd1
113
01/18
W
F 5-0 1:11
C. Psaris
Glenoak
Bill Dies Memorial
Round 5
113
01/18
L
DEC 3-2
E. Rivera
Brunswick
Bill Dies Memorial
Round 4
113
01/17
W
F 5-0 1:18
A. Hoffman
Hoban
Bill Dies Memorial
Round 2
113
01/11
L
F 4-0 1:49
K. Reinhart
---
DCC Super Duals
Round 4 (16 Team)
113
01/11
L
DEC 10-6
P. O`Brien
---
DCC Super Duals
Round 1 (16 Team)
113
01/11
L
MD 12-4
I. Parker
---
DCC Super Duals
Round 2 (16 Team)
113
12/30
L
F 0-0 2:56
S. Roth
Lakota East
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
113
12/30
L
F 0-0 2:56
S. Roth
Lakota East
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
113
12/29
W
TF 19-3
M. McQueeney
Olentangy Orange
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 6 WB
113
12/29
W
TF 19-3
M. McQueeney
Olentangy Orange
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 6 WB
113
12/29
L
F 0-0 2:26
J. Portillo
Toledo Central Catholic
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
113
12/29
L
F 0-0 2:26
J. Portillo
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
113
12/22
L
DEC 4-3
C. Skokowski
John Carroll
Beast of the East 2013
Consolation Round 3 (11 Mats)
113
12/21
W
F 10-1 4:10
E. Fuentes
Norristown
Beast of the East 2013
Consolation Round 2 (11 Mats)
113
12/21
W
DEC 7-1
R. Meushaw
Millbrook
Beast of the East 2013
Consolation Round 1 (11 Mats)
113
12/21
L
DEC 10-3
C. Rush
Waynesburg
Beast of the East 2013
Championship Round 1 (11 Mats)
113
12/13
L
TF 16-1
M. Wheeler
NORTHWESTERN HS
Riverside Rumble
Champ. Round 1
120
12/13
W
F 8-2 1:43
J. Rogowski
Mayfield
Riverside Rumble
Champ. Round 1
120
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020