Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kade Cato
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 5-0
Z. Coy
Jay
OSSAA State Championships
Cons. Semis (10 Man)
3A-170
02/23
W
DEC 7-3
B. Hampton
Tonkawa
OSSAA State Championships
1st WB
3A-170
02/22
L
F 8-0 5:36
J. Burdick
Perry
OSSAA State Championships
Quarters (10 Man)
3A-170
02/17
L
MD 15-4
C. Cook
Comanche
OSSAA 3A West Regional
3rd and 1st
170
02/16
W
DEC 6-4
K. Wilson
---
OSSAA 3A West Regional
Semis
170
02/15
W
F 2-0 0:42
C. Gentry
Sulphur
OSSAA 3A West Regional
Quarters
170
02/15
W
F 2-0 0:50
D. Fowble
Chandler
OSSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
170
02/08
L
F 4-1 4:00
J. Burdick
Perry
OSSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
170
01/30
W
F 4-6 5:05
L. Neal
Bentonville
Vian @ Bentonville
Round 1
170
01/28
W
F 2-0 0:25
C. Marvin
Greenwood
Greenwood @ Vian
Round 1
170
01/22
W
F 6-2
A. Wren
Warner
Vian vs. Warner
Round 1
170
01/13
L
DEC 7-3
T. Kiser
Sulphur
Greg Henning Inv
Placement Matches (32 Man)
182
01/12
W
MD 14-1
A. Peri
---
Greg Henning Inv
6th Wrestleback (32 Man)
182
01/12
W
F 4-0 2:01
J. Gilliam
plainview
Greg Henning Inv
Semis & 5th WB (32 Man)
182
01/12
W
F 2-0 0:48
K. Hunt
---
Greg Henning Inv
4th Wrestleback (32 Man)
182
01/12
L
DEC 14-13
M. Zeragi
Lawton Ike
Greg Henning Inv
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
01/11
W
F 8-1 2:55
R. Lee
weatherford
Greg Henning Inv
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
01/04
W
FOR 0-0
C. Bell
Locust Grove
Inola Wrestling Tournament
Placement (16 Man)
182
01/04
W
F 2-2 5:56
D. Diacon
Inola
Inola Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/04
W
DEC 6-1
C. Timmons
---
Inola Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/04
W
F 0-0
J. Poyfair
Bentonville West High School
Vian vs. Bentonville West High School
Round 1
170
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 8-3
D. Presgrove
Comanche
OSSAA State Championships
Cons. Semis (10 Man)
3A-182
02/24
W
F 7-0 3:10
G. Allen
Perkins-Tryon
OSSAA State Championships
1st WB
3A-182
02/23
L
F 14-2 4:17
K. Owen
Perry
OSSAA State Championships
Quarters (10 Man)
3A-182
02/18
W
MD 13-1
L. Sanford
Jay
OSSAA 3A East Regional
3rd Place
182
02/17
W
F 6-0 3:17
G. Allen
Perkins-Tryon
OSSAA 3A East Regional
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/17
L
F 4-0 5:52
A. Hicks
---
OSSAA 3A East Regional
Semis
182
02/16
W
F 2-0 1:22
J. Hare
Sequoyah Tahlequah
OSSAA 3A East Regional
Quarters
182
01/13
W
F 4-0 2:37
B. Castillo
Monett
Branson Invitational 2018
Round 5
182
01/13
W
F 7-1 1:07
T. Hoffman
Lee`s Summit
Branson Invitational 2018
Round 4
182
01/13
L
F 9-5 3:16
L. Neal
Bentonville
Branson Invitational 2018
round 2
182
01/13
W
FOR 0-0
E. Miller
Smithville
Branson Invitational 2018
round 3
182
01/13
W
DEC 5-3
D. Clark
Union
Branson Invitational 2018
Round 1
182
01/06
L
F 4-1 1:43
T. Fleming
Locust Grove
Inola Wrestling Tournament
Placement Matches (16 Man)
182
01/06
W
DEC 8-3
R. Magee
Sand Springs Junior Varsity
Inola Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/05
W
F 0-0
P. Doctorello
Bentonville West High School
Bentonville West High School @ Vian
Round 1
182
12/29
W
F 2-0 0:31
D. Downs
---
Diamond State Duals
Champ. Round 1
182
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/22
W
F 2-0 0:31
B. Drummond
Pawhuska
Inola Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
02/18
W
DEC 9-8
B. Goins
---
OSSAA 3A East Regional
5th Place
182
02/18
L
F 0-0 2:15
T. Monk
---
OSSAA 3A East Regional
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/18
W
F 2-0 0:51
O. Vincent
Kingfisher
OSSAA 3A East Regional
3rd WB
182
02/17
L
F 8-10 5:02
B. Goins
---
OSSAA 3A East Regional
Quarters
182
01/20
W
DEC 7-5
I. Yorba
Bentonville
Owasso Ram Duals Varsity
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
182
01/20
W
MD 11-0
R. Joran
Springdale
Owasso Ram Duals Varsity
Round 2 (6 Team)
195
01/20
W
F 0-0 2:23
J. Jones
Midwest City
Owasso Ram Duals Varsity
Round 4 (6 Team)
182
01/20
L
DEC 10-8 SV
H. Cramer
Sand Springs
Owasso Ram Duals Varsity
Round 3 (6 Team)
182
01/20
L
F 3-0 4:49
S. Seago
Claremore
Owasso Ram Duals Varsity
Round 1 (6 Team)
182
01/20
W
DEC 8-3
L. Collins
Har-Ber High School
Owasso Ram Duals Varsity
Quarterfinals (8 Team)
182
01/14
L
F 0-0
Q. Crow
Carl Junction
Branson Invitational 2017
Round 5
182
01/14
L
F 0-0
H. Vanlue
Webb City
Branson Invitational 2017
Round 4
182
01/14
L
F 0-0 0:37
J. Meyer
---
Branson Invitational 2017
round 3
182
01/14
W
F 2-0 1:21
C. Ubezonu
---
Branson Invitational 2017
round 2
182
01/14
W
F 4-1 1:54
S. Commons
---
Branson Invitational 2017
Round 1
182
01/13
W
F 0-0
T. Thacker
Van Buren
Cherokee Warrior Dual @ Sequoyah Tahlequah
Champ. Round 1
182
01/10
W
F 4-1 0:58
M. Lira
Fort Smith Northside
Fort Smith Northside @ Vian
Round 1
182
01/10
W
F 4-1 1:10
A. Raya
Fort Smith Northside
Fort Smith Northside @ Vian
Round 1
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 0-2 0:30
A. Hix
Locust Grove
OSSAA 3A East Regional
5th Place
182
02/20
L
F 4-2 3:12
K. AGUILA
Inola
OSSAA 3A East Regional
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/20
L
MD 16-2
B. Buchanan
Checotah
OSSAA 3A East Regional
Semis
182
02/19
W
DEC 3-1
C. Wallace
---
OSSAA 3A East Regional
Quarters
182
02/19
W
F 2-0 0:45
T. Lange
Sperry
OSSAA 3A East Regional
Round 1 (16 Man)
182
01/17
W
F 1-5 1:31
T. Harrison
Ada
Greg Henning Inv.
6th Wrestleback (32 Man)
170
01/17
W
DEC 11-5
G. Schroeder
Berryhill
Greg Henning Inv.
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/17
L
F 3-2 3:35
J. Yates
Geary
Greg Henning Inv.
Placement Matches (32 Man)
170
01/17
W
DEC 23-16
T. Harrison
Ada
Greg Henning Inv.
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/16
L
F 2-0 1:09
D. Presgrove
Comanche
Greg Henning Inv.
Semis & 5th WB (32 Man)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024