Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mallory Engle
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Columbia City
Columbia City
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
DEF 0-0
J. Getty
F. W. Bishop Dwenger
IHSAA Sectional @ Carroll
Placement Matches
126
01/27
L
DEF 10-1 2:11
D. Heath
Churubusco
IHSAA Sectional @ Carroll
Consi Semis
126
01/27
W
DEC 12-10
L. Jones
F. W. Concordia Lutheran
IHSAA Sectional @ Carroll
Semis and WB
126
01/27
L
F 9-1 3:56
S. Saylor
---
IHSAA Sectional @ Carroll
Quarters
126
01/23
L
TF 18-0
J. Reece
---
Henry Wilk Classic
Champ. Round 1
120
01/20
L
DEC 7-3
C. Primas
New Haven
NorthEast 8 Conference
Placement Matches (8 Man)
126
01/20
L
F 9-0 1:30
J. Hall
Huntington North
NorthEast 8 Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
126
01/20
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Norwell
NorthEast 8 Conference
Semis and WB1
126
01/20
L
F 2-0 0:24
K. Lawson
Bellmont
NorthEast 8 Conference
Quarterfinals (8 Man)
126
01/20
W
F 4-0 5:32
S. Thompson
Avon High School
IHSGW 2018 State Finals
Round 4
120
01/20
W
F 2-2 0:53
T. Weber
Hagerstown
IHSGW 2018 State Finals
Round 2
120
01/20
W
F 0-7 2:26
L. McCubbins
Mooresville
IHSGW 2018 State Finals
Round 1
120
01/11
L
F 0-0 5:18
A. Coleman
---
Henry Wilk Classic
Champ. Round 1
120
01/06
W
F 8-0 1:35
A. Westfall
Crown Point High School
IHSGW 2018 North Regional
Round 6
120
01/06
W
F 2-0 0:23
D. McDaniel
---
IHSGW 2018 North Regional
Round 4
120
01/06
W
F 7-0 2:45
M. Fadness
Rossville
IHSGW 2018 North Regional
Round 2
120
01/06
W
F 5-0 0:31
M. Barnes
Blackford
IHSGW 2018 North Regional
Round 1
120
12/29
L
DEC 14-8
M. Humprhrey
Maysville
2017 Defiance Tri-State Border War
Round #4
126
12/29
L
DEC 6-4
K. Garcia
Sturgis HS
2017 Defiance Tri-State Border War
Round #2
126
12/17
L
F 2-0 0:53
R. Franco
---
Henry Wilk Classic
Champ. Round 1
120
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
W
DEC 10-3
C. Graft
Churubusco
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Placement Matches
113
01/28
L
F 4-6 4:57
B. Jodway
F.w. Northrop
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Consi Semis
113
01/28
L
F 2-0 0:36
J. Just
---
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Semis and WB
113
01/28
W
DEC 4-2 SV
C. Graft
Churubusco
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Quarters
113
01/21
L
MD 11-3
B. Lewis
---
North East 8 Conference
Placement Matches (8 Man)
113
01/21
L
DEC 8-5
J. Lee
---
North East 8 Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
113
01/21
L
F 12-0 3:02
G. Teders
East Noble
North East 8 Conference
Semis and WB1
113
01/21
W
F 2-0 1:44
B. Lewis
---
North East 8 Conference
Quarterfinals (8 Man)
113
01/21
W
F 3-2 5:34
L. Morales
Pike
IHSGW 2017 State Finals
Round 4
113
01/21
W
DEC 7-6
A. Dooley
West Vigo
IHSGW 2017 State Finals
Round 2
113
01/21
W
DEC 11-4
J. Strong
Terre Haute South
IHSGW 2017 State Finals
Round 1
113
01/14
L
MD 16-3
B. Withington
Bronson
49th Annual Goshen Invitational
Placement Matches (8 Man)
113
01/14
W
DEC 10-7
R. Bonds
Goshen
49th Annual Goshen Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
113
01/14
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Lakeland
49th Annual Goshen Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
113
01/14
L
F 9-6 4:52
B. Withington
Bronson
49th Annual Goshen Invitational
Quarterfinals (8 Man)
113
01/07
W
F 2-0 1:08
J. Walker
Muncie Central
IHSGW 2017 North Regional
Round 4
113
01/07
W
F 10-3 4:40
J. Zorn
Jay County
IHSGW 2017 North Regional
Round 2
113
01/07
W
MD 11-2
O. Dockter
Manchester High School
IHSGW 2017 North Regional
Round 1
113
12/29
L
MD 8-0
M. Meek
Sturgis HS
2016 Defiance Tri-State Border War
Round 5 (Champ, Cons)
113
12/29
W
F 0-0 2:40
N. Hahn
Wooster
2016 Defiance Tri-State Border War
Round 4 (Cons)
113
12/29
L
F 10-0 3:13
J. Hilton
Tecumseh HS
2016 Defiance Tri-State Border War
Round 3 (Champ)
113
11/26
L
F 13-3 5:02
G. Stuckman
Wawasee
Wawasee November Super Duals
Placement
113
11/26
W
F 2-0 1:05
K. Mishler
Westview
Wawasee November Super Duals
Round 5 (10 Team)
113
11/26
W
F 4-1 3:13
T. Green
Fort Wayne South Side
Wawasee November Super Duals
Round 4 (10 Team)
113
11/26
L
TF 18-0 4:52
T. Smith
Marion
Wawasee November Super Duals
Round 3 (10 Team)
113
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
L
DEC 15-8
D. Smith
F.W. North Side
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Semis and WB
113
01/30
L
F 4-2 3:03
O. Krider
Carroll (Fort Wayne)
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Quarters
113
01/30
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Eastside
IHSAA Sectional @ Carroll (Fort Wayne)
Champ Round 1 (16 Man)
113
01/23
L
DEC 4-1
L. Fillers
Norwell
North East 8 Conference
Semis and WB1
113
01/23
L
F 2-0 1:02
T. Boyce
---
North East 8 Conference
Quarterfinals (8 Man)
113
01/16
W
F 4-0 1:35
D. Smith
FW Northside
48th Annual Goshen Invitational
Placement Matches (8 Man)
113
01/16
L
DEC 6-0
K. Busz
Whitko
48th Annual Goshen Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
113
01/16
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Lakeland
48th Annual Goshen Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
113
01/16
L
DEC 8-6
M. White
Eastern
48th Annual Goshen Invitational
Quarterfinals (8 Man)
113
12/29
L
F 2-0 0:37
H. Schafer
Ida
2015 Defiance Tri-State Border War
Round 6 (Cons)
113
12/29
L
F 7-0 3:36
J. Wright
Coventry
2015 Defiance Tri-State Border War
Round 5 (Champ, Cons)
113
12/28
W
F 2-4 5:04
W. Gandee
Miami Trace
2015 Defiance Tri-State Border War
Round 3 (Champ)
113
12/28
W
F 2-0 1:56
D. Wishon
Northwood
2015 Defiance Tri-State Border War
Round 1 (Champ)
113
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
MD 10-2
J. Smith-Goheen
Fort Wayne Bishop Dwenger
2015 IHSAA Sectional @ Carroll
Semis and WB
106
01/31
L
MD 13-0
J. Just
---
2015 IHSAA Sectional @ Carroll
Quarters
106
01/31
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Fort Wayne Northrop
2015 IHSAA Sectional @ Carroll
Champ Round 1 (16 Man)
106
01/24
L
DEC 6-5
S. Ray
Dekalb
Northeast Hoosier Conference
Placement Matches (8 Man)
106
01/24
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
Northeast Hoosier Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
106
01/24
L
TF 16-0 4:00
J. Just
---
Northeast Hoosier Conference
Semis and WB1
106
01/24
W
FOR 0-0
*. Forfeit
New Haven
Northeast Hoosier Conference
Quarterfinals (8 Man)
106
01/21
L
TF 17-1 4:40
B. Shearer
Garrett High School
Garrett High School @ Columbia City
Round 1
106
01/17
L
F 2-0 1:12
T. Miller
Fairfield
47th Annual Goshen Invitational
Placement Matches (8 Man)
106
01/17
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
47th Annual Goshen Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
106
01/17
L
F 2-0 0:21
B. Streeter
Northside
47th Annual Goshen Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
106
01/17
W
DEC 18-12
L. Busz
Whitko
47th Annual Goshen Invitational
Quarterfinals (8 Man)
106
01/03
L
F 4-2 1:26
H. Gorman
Mt. Vernon (Posey)
2014-15 IHSWCA Team State Duals
Round 1 (12 Team)
106
01/03
L
TF 17-2 4:00
S. Richard
---
2014-15 IHSWCA Team State Duals
Round 4 (12 Team)
106
01/03
L
F 14-0 4:40
E. Greene
Lebanon
2014-15 IHSWCA Team State Duals
Round 2 (12 Team)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024